Każdy z nas marzy o tym, by móc zamieszkać w swoim pięknym, dużym i wygodnym domu, który uda nam się urządzić dokładnie tak, jak sobie wymarzyliśmy. Jest to ogromnie kosztowna inwestycja, i może właśnie dlatego większość ludzi spełnia swoje marzenie o własnym domku z ogródkiem dopiero w średnim wieku. Gdy już uda się zdobyć odpowiednie wykształcenie i doświadczenie, pozwalające na zdobycie stałej, dobrze płatnej pracy, wówczas pojawia się szansa na zdobycie kredytu, który z kolei staje się dla nas przepustką do realizacji marzeń o pięknym domku.

Zawsze zaczyna się od marzeń - najpierw tych nieśmiałych, później coraz bardziej pochłaniających wszystkie nasze myśli, aż w końcu podejmujemy pierwszy maleńki krok do ich realizacji - zazwyczaj zaczyna się od przeanalizowania domowego budżetu i oszczędności, oraz weryfikacji własnej zdolności kredytowej, czyli od wizyt w kilku bankach, by w końcu otrzymać kredyt na dom. Kiedy już zdobędziemy finanse, wszystkie inne rzeczy wydają się błahostką, ale tak naprawdę to dopiero początek lawiny wyborów, decyzji i problemów.

Potrzebujemy projekt domu, by w ogóle wiedzieć, jakiej wielkości ma on być, co ma zawierać i co powinien uwzględnić architekt podczas budowania naszego gniazdka. Mniej więcej w tym samym czasie musimy zakupić odpowiednią działkę, by nasz projekt domu móc podłożyć pod konkretny grunt. Na rynku jest dostępnych wiele profesjonalnych pracowni projektowych, oraz architektów działających na własną rękę, i spośród nich wszystkich na pewno uda nam się wybrać tego właściwego wykonawce projektu. Oczywiście robić to będziemy na podstawie portfolio, czyli dotychczasowych realizacji, wśród których pewne domy bardziej przypadły nam do gustu, a inne mniej. Być może będziemy zainteresowani budową domu w szczególnym stylu architektonicznym, lub też zależy nam na jakimś ciekawym ekologicznym rozwiązaniu, dzięki któremu dom naszych marzeń będzie energooszczędny, przyjazny dla środowiska i dla nas samych, jako domowników? Motywy, kierujące nami przy wyborze architekta mogą być najróżniejsze, każdy ma inne.

Firmy oferujące projekty domów zwykle prezentują na oficjalnych stronach internetowych zdjęcia i plany dotychczasowo wykonanych realizacji, wraz z ich cechami szczególnymi. Klient ma zatem możliwość wyboru spośród któregoś z gotowych projektów, które być może przypadną mu do gustu. Może również skorzystać z innej drogi - bezpośredniej rozmowy z przedstawicielem firmy, na której przedstawi wykonawcy swoją wizję. Wykonanie planu architektonicznego od zera jest dość pracochłonnym i kosztownym pomysłem, niemniej jednak wiele osób decyduje się na to, by ich wymarzony dom nie był w żaden sposób wybrany na zasadzie kompromisu - ma być dokładnie taki, jak sobie wymarzymy, a skoro przykładowe realizacje nie spełniają naszych oczekiwań, to właśnie od tego jest architekt, by wykonać je od zera.

Przyznać trzeba jednak, że projekty domów prezentowane na stronach internetowych poszczególnych firm projektowych są bardzo różnorodne i oryginalne, a w rezultacie klient ma naprawdę szeroki wybór projektów, które uwzględniają przede wszystkim nowoczesność wyglądu, i praktyczność zastosowań. W przypadku gotowych projektów domów jednorodzinnych należy się nastawić na wydatek za projekt kilku tysięcy złotych. Wydawać by się mogło, że jest to ogromna kwota, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że bez projektu nie uda nam się ruszyć z budową domu, a poza tym - przy kosztach budowy wynoszących kilkaset tysięcy, koszt projektu wydaje się być znikomy.

Warto zdecydować się na któryś z unikalnych, nowoczesnych projektów uwzględniających szerokie tarasy, czy dużo przeszklonych powierzchni - w przyszłości będziemy sobie dziękować za ten wybór. Nowoczesne projekty zakładają bowiem mnóstwo światła wewnątrz domu, i sporo powierzchni wypoczynkowej, dzięki czemu nasz dom będzie nie tylko miejscem, w którym śpimy i jemy, ale przede wszystkim miejscem, w którym jako jedynym potrafimy się naprawdę zrelaksować, co jest niezwykle ważne przy wiciu swojego gniazda.

Zupełnie niespodziewany projekt domu